KESKO SENUKAI

 SVARBI INFORMACIJA VISUOMENEI

ELEKTROS IR ELEKTRONINĖS ĮRANGOS, BATERIJŲ IR AKUMULIATORIŲ, ALYVOS, PADANGŲ, PAKUOČIŲ TVARKYMAS

Nerūšiuojamos ir netinkamai tvarkomos bei neperdirbamos atliekos ilgą laiką išlieka nesuirusios, kenksmingos medžiagos kaupiasi ir teršia aplinką bei kenkia žmonių sveikatai.

Rūšiuojant ir perdirbant atliekas pramonėje žaliavos naudojamos pakartotinai, taip tausojant gamtos išteklius, todėl labai svarbu elektros, elektroninės įrangos, alyvos, baterijų ir akumuliatorių, padangų, pakuočių atliekas išskirti iš bendro susidarančių atliekų srauto, jas rūšiuoti ir nugabenti į tam skirtas vietas.

DĖMESIO!

Dėl elektros ir elektroninės įrangos atliekų (iš jų – ir dujošvyčių lempų), akumuliatorių ir baterijų atliekų tvarkymo

Elektros ir elektroninės įrangos prietaisuose (iš jų – ir dujošvytėse lempose) bei akumuliatoriuose ir baterijose yra pavojingų sveikatai ir gamtai medžiagų. Netinkamai išmetus šių gaminių atliekas, kenksmingos medžiagos pasklinda aplinkoje. Sunkieji metalai, rūgštys, tepalai garuoja ar susigeria į dirvą bei vandenį, o vėliau kartu su oru ar maistu patenka į žmogaus organizmą, sukeldami negalavimų bei sunkių ligų, apsigimimų, psichologinių sutrikimų.

Šiuo specialiu perbraukto konteinerio ženklu žymimos atliekos – tai namuose, įmonėse, įstaigose ar kitose organizacijose susikaupianti nenaudojama, sugedusi buitinė technika ir kita elektros bei elektroninė įranga, panaudoti galvaniniai elementai ar nešiojamieji bei automobiliniai akumuliatoriai. Šiuo ženklu pažymėtų gaminių negalima šalinti kartu su buitinėmis atliekomis. Juos reikia surinkti atskirai, pavojingas medžiagas, esančias atliekose, nukenksminti, o naudingas perdirbti. Taip išgaunamos žaliavos, kurios panaudojamos naujiems prietaisams ar daiktams gaminti, tausojami žemės ištekliai ir saugoma aplinka.

 Plačiau apie tai www.epa.lt.

Šios atliekos IŠ VARTOTOJŲ surenkamos visuose „SENUKŲ“ prekybos centruose esančiose tam skirtose vietose ar specialiose talpyklose. Informacija teikiama informacijos centruose arba nemokamu tel. +370 700 11 119. Jei priduoti atliekas prekybos centruose nepatogu, kitus papildomus surinkimo taškus galima rasti adresu www.epa.lt. Konsultuotis arba užsakyti nemokamą atliekų išvežimą galima tel. +370 695 55111. Taip pat daugelis parduotuvių, teikdamos transporto paslaugą, iš anksto susitarus nemokamai gali paimti šias atliekas.

Įspėjame!

Ypač pavojingos yra dujošvyčių lempų atliekos. Uždaroje patalpoje sudužus dujošvytei lempai, reikia gerai pravėdinti patalpas, kad išsisklaidytų gyvsidabrio garai, kruopščiai surinkti visas šukes, jas sudėti į atskirą maišą ir pavalyti dūžio vietą šlapiu popieriniu rankšluosčiu. Vengti valyti vietą dulkiu siurbliu, nes pavojingi garai tik dar labiau pasklinda po namus.

Dujošvyčių lempų negalima mesti į šiukšlių konteinerius su įprastomis buitinėmis atliekomis. Specialūs surinkimo punktai yra Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Utenoje, Marijampolėje, Mažeikiuose ir Kėdainiuose. Konkretesnes surinkimo vietas galima rasti adresu www.epa.lt.

DĖMESIO!

Dėl alyvos atliekų surinkimo

Alyvos atliekos – tai bet kokia tepimo ar pramoninė alyva, taip pat vidaus degimo variklių ir pavarų dėžių alyva, mineralinė tepimo alyva, turbininė ir hidraulinė alyva, kuri tapo netinkama naudoti pagal pirminę paskirtį.

Susidariusių alyvos atliekų negalima maišyti su kitomis buities atliekomis. Draudžiama išpilti ar išleisti alyvos atliekas ir alyvos atliekų perdirbimo liekanas į paviršinio bei požeminio vandens telkinius bei drenažo ir kanalizacijos sistemas; taip pat draudžiama išpilti ar išleisti alyvos atliekas ir alyvos atliekų perdirbimo liekanas ant dirvožemio. Netinkamai tvarkomos alyvos atliekos, patekusios į aplinką, gali prasiskverbti į dirvožemį, užteršti gruntinius vandenis ir pakenkti aplinkai bei žmonių sveikatai. Todėl labai svarbu tokias atliekas išskirti iš bendro atliekų srauto. Alyvos atliekas būtina atiduoti pavojingų atliekų tvarkytojams.

Susikaupusias alyvos atliekas gyventojai gali pristatyti į artimiausią UAB „Žalvaris“ aikštelę, daugiau informacijos interneto svetainėje adresu http://www.zalvaris.lt/kontaktai-2.

DĖMESIO!

Padangų, pakuočių tvarkymas

Automobilių padangos – sunkiai natūraliomis sąlygomis yranti atlieka.Padangas draudžiama mesti į komunalinių atliekų konteinerius, palikti šalia jų ar gamtoje. Gyventojai nemokamai 4–5 padangas gali pristatyti į veikiančias stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles.

Nusidėvėjusios padangos gali būti panaudotos energijai gauti arba perdirbti į antrines žaliavas. Lietuvoje padangas energijai gauti naudoja AB „Akmenės cementas“. Kitas nusidėvėjusių padangų perdirbimo būdas – jas susmulkinti, atskiriant gumą, metalą. Tokiu būdu gaunami gumos miltai (granulės), kurie gali būti naudojami stadionų ar kitokiai guminei dangai, avalynei, automobilių guminėms detalėms gaminti ir kt. Nemažai Europos šalių senų padangų granules naudoja keliams tiesti – asfaltas su gumos priemaišomis kur kas ilgaamžiškesnis.

Prekių pakuočių atliekas galite mesti į pastatytus specialius pakuočių atliekų konteinerius (geltonas konteineris skirtas plastikui ir metalui, žalias – stiklui, mėlynas – popieriui) ar priduoti pakuočių atliekų supirkimo punktuose, panaudoti buityje pagal kitą paskirtį. Pakartotinio naudojimo pakuotes, už kurias nustatytas piniginis užstatas, reikia priduoti pardavėjams, iš kurių pirkote prekes.

Kad pakuotes būtų lengviau atskirti, surinkti bei perdirbti, jos turi būti paženklintos. Lietuvoje pakuotes ženklinti privaloma raide ir skaičiumi, nurodant jų sudėtį.

Pakuočių medžiagoms yra priskiriami skirtingi kodai:

  • Plastikams – nuo 1 iki 19
  • Popieriui ir kartonui – nuo 20 iki 39
  • Metalams – nuo 40 iki 49
  • Medžiui – nuo 50 iki 59
  • Tekstilei – nuo 60 iki 69
  • Stiklui – nuo 70 iki 79
  • Kombinuotoms pakuotėms – nuo 80 iki 99
Pakuotė Pakuotės medžiagaPakuotės ženklinimo simbolis
 Plastikinės   PET, HDPE, PVC, LDPE, PP, PS  plastikines2
 Kitokia plastikinė  8-19
 Popierinės / kartoninės   Gofruotas kartonas, negofruotas kartonas, popierius  popierines kartonines
 Kita popierinė/kartoninė  23-29
 Metalinės   Plienas, aliuminis  metalines
 Kitokia metalinė  42-49
 Medinės    Medis, kamštis  medis
 Kitokia medinė  52-59
 Medvilnė   Medvilnė, džiutas  tekstile
 Kitokia tekstilė  62-69
 Stiklinės  Bespalvis stiklas, žaliasis stiklas, rudas stiklas  stiklines
 Kitoks stiklas  73-79
 Kombinuotos  Popierius ir kartonas/įvairūs metalai
Popierius ir kartonas /plastikas
Popierius ir kartonas/aliuminis
Popierius ir kartonas/alavuota skarda
Popierius ir kartonas/plastikas/aliuminis
Popierius ir kartonas/plastikas/aliuminis/alavuota skarda
 KOMBINUOTOS
Kita kombinuota pakuotė, pagaminta iš popieriaus ir kartono bei kitų medžiagų  86-89
Plastikas / aliuminis
Plastikas / alavuota skarda
Plastikas / įvairūs metalai
 kita kombinuot
Kita kombinuota pakuotė, pagaminta iš popieriaus ir kartono bei kitų medžiagų  93-94
Stiklas / plastikas
Stiklas / aliuminis
Stiklas / alavuota skarda
Stiklas / įvairūs metalai

 

 Capture
Kita kombinuota pakuotė  99